Hizmetlerimiz

İthal Kömür

Kaliteli İthal Kömürün Özellikleri Nelerdir ?

NEM: Rutubet,kaba be bünye rutubeti olmak üzere 2 çeşittir. Kaliteli ithal kömürde bünye rutubeti en fazla %1, kaba rutubet en fazla %5 olmalıdır. Kaliteli yerli kömür de ise kaba rutubette bu oran yi geçmemelidir.

KÜKÜRT: İthal kömürde en fazla % 0,5 , yerli kömürde ise % 1,5 geçmemelidir.

UÇUCU: İthal kömürde ideal uçucu -24 arası olmalıdır. Düşük uçucu kömürün tutuşturulması zordur. $ üzerinde uçucu olan kömürler ise is ve kurum yapar. Borudan çıkan siyah dumanlarla kendini gösterir. Yerli kömürlerde de uçucu 0'u geçmemelidir.

KÜL: Kaliteli ithal sibirya kömürlerinde % 5 ile zrasında olmalıdır. Kömür yandıktan sonra geriye kalan atık malzemedir. Kül oranı düştükçe kalori oranı artar. Kaliteli yerli kömürlerde de kül oranı 'i geçmemelidir.

KALORİ: Kömürün ısınma değerini gösterir. Teorik olarak sıfır küllü kömürün orjinal kalorisi 7.500 ile 7.700 kalori arasındadır. Bu kaliteye en yakın değeri ise, ithal kömürlerde bulabilirsiniz. Kaliteli İthal sibirya kömürlerinde orjinal kalori 7.500 kkal/kg gelmektedir. Fakat kaliteli yerli kömürler ise orjinal kalorileri 4.500kkal/kg ve üzerindeki kömürlerdir.